Buta Ukrayna

İnformasiya portalı

Тест, що скоро знадобиться кожному: чотири питання, на які відповість аналіз на поствакцинний імунітет

З початком пандемії COVID-19 українці швидко навчились розбиратись у тестах на коронавірус: виробниках, методах і точності. А днями українські вчені “Діапроф-Мед” повідомили про розробку нового тесту. Він визначатиме не COVID-19, а рівень захисту людини від нього після щеплення. УНН з’ясували щонайменше чотири питання, на які відповість тест на поствакцинний імунітет після старту масового щеплення від COVID-19 в Україні.

  1. Це поствакцинний чи природний імунітет?

Імунітет до COVID-19 можна отримати двома способами: перехворіти або вакцинуватись. Наразі для українців доступний лише перший спосіб отримати антитіла до коронавірусу. При чому імунітет після щеплення відрізнятиметься від отриманого природнім шляхом якісним складом антитіл. Тому звичайним тестом на антитіла ви ніколи не зможете визначити: імунітет виробився самостійно чи після щеплення. Лише тестом, який не просто покаже кількість (титри) антитіл, а їхній якісний склад.

Наприклад, у ситуації з новиною про можливу підпільну вакцинацію від COVID-19 українських можновладців, тест на перевірку поствакцинного імунітету чітко покаже: особа була щеплена чи отримала природній імунітет після хвороби.

  1. Чи ефективна та якісна вакцина?

Ефективність вакцини виробники визначають і заявляють на етапі клінічного дослідження на людях. Але яким чином українці зможуть впевнитись у тому, що придбана вакцина — не підробка? Або що вакцина Pfizer, якою їх щепили, не була розморожена, не зберігалась при належному температурному режимі та не втратила своїх властивостей? Як переконатись, що ефективність вакцини Sinovac Biotech відповідає заявленій виробником?

Єдиний спосіб — тест на поствакцинний імунітет. Він визначить наявність конкретних поствакцинних нейтралізувальних антитіл. Тож людина отримає неоціненну інформацію про якість і ефективність вакцини, якою її щепили.

  1. Чи треба розглядати поствакцинні ускладнення як причину смерті людини?

Не відомо поки що, чи буде в Україні створена окрема база з інформацією про кожну щеплену від COVID-19 людину в межах масового вакцинування. Також не ясно, яким чином держава буде враховувати кожну особу, яка щепиться за власний кошт у приватних клініках. Проте треба враховувати, що побічні ефекти має кожна вакцина. Як повідомлялось, у Норвегії після отримання щеплення від коронавірусної хвороби вакциною компаній Pfizer/BioNTech померли 23 людини. Тож як перевірити, чи не померла людина внаслідок побічних ефектів від вакцини, які призвели до більш серйозного перебігу наявних захворювань? Особливо, якщо нікому не відомо, чи померла особа була вакцинована. І тест на постковідний імунітет дасть відповіді на ці питання під час посмертної медичної експертизи.

  1. Наскільки добре конкретна людина захищена від коронавірусу?

Окрім якості вакцини, межі її ефективності також обумовлюють і можливості кожного конкретного організму. Тому відсоткова ефективність вакцин буде коливатися від людини до людини. У США та Європі вважають, що знання про інфекційний статус людиною впливає на її поведінку та, відповідно, зменшує поширення хвороби та темпи епідемії. За аналогією на поведінку людини може впливати й знання про її поствакцинний статус. А тест на поствакцинний імунітет точно покаже недостатню антитільну відповідь організму. Це знання може обумовити зміни в поведінці людини: обережніше ставлення до власної безпеки та збільшення уваги до захисних засобів (носіння маски, частіше миття рук, використання антисептика тощо) та власного здоров’я.

Варто нагадати:

Українська компанія “Діапроф-Мед” розробила нову тест-систему для оцінки поствакцинального імунітету до COVID-19 методом імуноферментного аналізу (ІФА) на антитіла. Визначати якісний і кількісний склад антитіл за допомогою нових тестів будуть у зразках сироватки та плазми крові людини, що допоможе якомога точніше зробити висновок про ефективність тієї чи іншої вакцини від COVID-19. Тепер компанія очікує початку масової вакцинації населення України для проведення валідації запропонованої тест-системи.